Haberler

 • Sigarayı bırakan kazanır

  Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Tütünsüz Dünya Günü, “Türkiye’nin de 2004 yılında imzaladığı Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi hükümetlere, tütün bağımlılığını tedavi etmek ve halkı tütün bırakmaya teşvik etmek görevini yüklemiştir. ” diye konuştu. 

  Devamı...
 • Tütün kullanımı toplumsal cinsiyet eşitsizliğini arttırıyor

  Dünyada %71’i düşük ve orta ekonomik düzeyli ülkelerde olmak üzere 200 milyon kadın sigara içmektedir. Her yıl 2,15 milyon kadın sigara kullandığı, 600 bin kadın kendi kullanmadığı halde sigara dumanına maruz kaldığı için yaşamını kaybetmektedir. İkinci el sigara dumanından yaşamını yitirenlerin %64’ünün kadınlar olduğu belirlenmiştir.

  Devamı...
 • TÜRKİYE’NİN TÜTÜN KONTROL NOTU KIRILDI

  Türkiye 2019’da “düz paket” uygulamasını kabul etmesine rağmen Tütün Kontrolü Ölçeği (TCS) 2019 sıralamasında 17. sırada yer alabildi. Türkiye, 2016 yılında gerçekleştirilen sıralamada 9. sıradaydı.

  Devamı...
 • Elektronik sigara ölümcül sağlık sorunlarına yol açar.

  Elektronik sigaranın sağlığa zararlarının tartışmasız olduğunu vurgulayan Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, elektronik sigaranın ölümcül sağlık sorunlarına yol açtığını ve bu nedenle yasal satışına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

  Devamı...
 • ‘Küresel Erişkin Tütün Araştırması’… Sonuçlar alarm veriyor

  Türkiye’de 2008, 2012 ve 2016 tarihlerinde uygulanan Küresel Erişkin Tütün Araştırması'nın sonuçlarını paylaşan Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Söz konusu araştırma ne yazık ki 2012’den bu yana tütün kontrolünde gerilediğimizi kanıtlıyor." açıklamasını yaptı. İşte araştırmanın sonuçları...

  Devamı...
 • Meslek örgütleri sigaranın 'düz paket'te olmasını istiyor

  Sağlık meslek örgütleri, kapalı alanlarda sigara yasağı başta olmak üzere çeşitli düzenlemelerin hayata geçirildiği Türkiye'de artık "düz paket" uygulamasına geçilmesi gerektiğini belirtti.

  Halk sağlığının korunması için çalışmalar yürüten meslek örgütleri, tütün ve tütün kontrolü çalışmaları kapsamında önemli adımların atıldığı Türkiye'de ileri bir adım atılmasından yana.

  Devamı...
 • Türk bilim kadınına 8 Mart’ta ‘Üstün Liderlik’ ödülü verildi

  Türk Toraks Derneği’nin kurucularından, Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Amerikan Kanser Derneği tarafından ‘Üstün Liderlik Ödülü’ne layık görüldü. Dağlı, 5 bin kişinin katılımıyla Cape Town’da gerçekleşen törenle ödülünü aldı. Çalışmaları gerçekleştirirken tehditler aldığını, mahkemelere verildiğini ancak doğru bildiğini yapmaktan vazgeçmediğini söyleyen Dağlı, “Bana her zaman 'korkmuyor musun?' diye soruyorlardı, bu kadar yıl içerisinde korku aklıma bile gelmedi” dedi. Tütün karşıtı mücadelede bulunanlar için Nobel ödülüyle eş değer kabul edilen ödül, 3 yılda bir 3 dalda veriliyor. ‘Hayat Boyu Başarı Ödülü’, ‘Üstün Liderlik Ödülü’ ve ‘Genç Araştırmacı Ödülü’ kategorilerinde verilen ödülün ‘Üstün Liderlik Ödülü’nü Türk bilim kadını Prof. Dr. Elif Dağlı aldı.

  Devamı...
 • Sigarada düz paket tüketimi azaltır

  Prof. Dr. Elif Dağlı: ‘Sigarada düz paket tüketimi azaltır’

  Sigarada “düz paket” uygulamasına ilişkin dünyada Belçika, Malezya gibi politik olarak taahhütte bulunan ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifiyle Meclis’te kanun görüşmeleri süren ülkeler arasına girdi.

  Devamı...
 • Türkiye 2016 yılında 105.5 milyar adet sigara tüketti

  Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Tütün tüketimindeki artıştan büyük üzüntü duymaktayız. 1996 yılında tütün ürünlerinin reklamının yasaklanması ile başlayan mücadelemiz, 2009 yılında dumansız hava sahası uygulaması ile ivme kazanmıştı. 2009-2010 arasında tüketimde % 13 oranında azalma oldu ancak 2012 yılından itibaren tüketim yeniden artmaya başladı. Uzun yıllar halkımızın sağlığını korumak için emek harcayan bizler hukuksal eksiklerin tamamlanması ve uygulamadaki aksaklıkların giderilmesi odaklı acil önlemlerin alınmasını talep ediyoruz." dedi.

  Devamı...
 • "Yasağa rağmen nargile satışı devam ediyor"

  128 nargile işletmesinde yapılan çalışmanın sonuçlarını açıklayan Prof. Dağlı, nargile işletmelerinin dumansız hava sahasını sabote ettiklerini söyledi, "Ruhsat verilen işletmelerin % 73,4'ünde sigaranın, % 78'inde ise nargilenin kapalı alanda içildiği tespit edildi" dedi.

  Devamı...
 • Elektronik sigarada denetim artmalı

  Tütün ürünlerinin internet satışları yasa ile engellenmiş iken, elektronik sigara satışı ve reklamı yapan 50 bin üyeli sosyal medya platformları olduğu araştırmalar ile tespit edilmiştir. Bu mecralardan elektronik sigara markaları, ev yapımı likit tarifleri, ham maddelerinin tedarikçileri, satış noktaları ile ilgili bilgi verilmekte, reklam yapılmaktadır. Elektronik sigara için kullanılan sıvı nikotin, büyük miktarlarda kimya firmalarından satın alınabilmektedir. Bu veriler, maalesef tütün ve nikotin ürünlerinin internet satışlarının devam ettiğini ve yasaların çiğnendiğini, konuyla ilgili denetimlerin artması gerektiğini göstermektedir.

  Devamı...
 • KANDIRILMAYA KARŞI UYARIYORUZ !

  Konu: Türkiye Büyük Millet Meclisine 27.9.2017 tarihinde 31853594-101-1470-1030 sayı ile sunulan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”

  Devamı...
 • Tütünü yakmıyor ama nikotini aynı

  Kulislerde dolaşan haberlere göre sigara firmaları Ankara’da lobi faaliyetini hiç bırakmadı. Büyük firmalardan birinin ciddi yatırım yaparak, dumansız sigara fabrikası kurma sözü verdiği de iddialar arasında. Söz konusu torba yasa tasarısında da ilk kez “sigara ve diğer tütün mamulleri kategorisine girmeyen yeni tütün mamulleri” ibaresi yer aldı.

  Devamı...
 • Prof. Dr. Dağlı: "Sigara firmaları nikotinsiz sigara yapamazlar"

  Dr. Elif Dağlı, sigara firmalarının nikotinsiz sigara yapamayacağını belirterek, "Bağımlılık yapan bir ürün satıyorlar. Bütün kazançlarını insanları birer bağımlı yaparak sağlıyorlar. Ve bunu nikotinle yapıyorlar. Nikotin olmayan sigara yapamazlar" dedi.

  Devamı...
 • Torba yasadan çıkarılan “ısıtılmış tütün” ürünlerinin yerine düz paketin girmesini talep ediyoruz.

  31 Ekim 2017’de Istanbul Tabip Odasında yapılan basın toplantısında torba yasadan çıkarıldığı ilan edilen ısıtılmış tütün ürünleri konusunda uyarılar yapıldı.

  Devamı...
 • Tütün Karşıtlığı Nobel'i' Türk Profesöre

  Yıllardır Türkiye ve uluslararası arenada tütüne karşı mücadele eden çocuk göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı’ya (60), Amerikan Kanser Derneği’nin bu alanda Nobel’i sayılan Luther L. Terry Ödülü verildi. Derneğin üç yılda bir verdiği ödül Prof. Dr. Dağlı’ya önümüzdeki 8 Mart’ta Cape Town’da düzenlenecek bir toplantıda sunulacak.

  Devamı...
 • Düz paket sigara tüketimini ve cazibesini azaltıyor

  Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ve Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Füsun Yıldız’ın; Dünya Kanser Günü vesilesiyle, sigara şirketlerinin sigaraya özendirici ve cezbedici paketler yerine düz paket sigara üretimine geçmesini ve bu sayede sigara tüketiminin ve cazibesinin azaltılacağını açıkladı.

  Devamı...
 • Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı: 21 Yaş Altına Tütün Ürünleri Satılmamalı

  Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, nikotinin gelişmekte olan beyine zarar verdiğinin bilimsel olarak ispat edildiğini belirterek, tütün ürünlerinin 21 yaşının altında kimseye satılmaması gerektiğini söyledi. Sağlık Enstitüsü Derneği’nden yapılan açıklamada, San Francisco’da, Haziran ayından itibaren 21 yaşından küçüklere tütün ürünü ve elektronik sigara satılmayacağına dikkat çekilerek, "Türkiye’de ise 18 yaş altı çocuklara satışlar yasak ama yüksek oranda bu kanuna uyulmadığı gözlemlenmekte.

  Devamı...
 • Tütün Kullanımı Yükselişte

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sigara yasağı kapsamını genişleten yeni düzenlemeleri peş peşe açıklarken, göğüs hastalıkları uzmanı sigarayla mücadelede gelinen noktanın 2008 öncesine döndüğü uyarısında bulundu.

  Devamı...
 • “Düz pakette endüstri oyununa karşı uyarıyoruz”

  Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta sigarada tek tip düz paket (kara paket) uygulamasından vazgeçildiğini belirten Sağlık Enstitüsü Derneği, bir açıklamayla durumu kınadığını belirtti ve “Düz pakette endüstri oyununa karşı uyarıyoruz” dedi.

  Devamı...
 • ‘Yaşlı Kültürü’ Nargile Gençleri Tehdit Ediyor

  Küresel bazda yapılan araştırmalara göre, bundan 10 yıl önce Ortadoğu bölgesinde genellikle yaşlı erkeklerin kullandıkları bir tütün ürünü olan nargile artık dünyanın dört bir tarafındaki gençleri vuruyor.

  Devamı...
 • 2015-2018 Ulusal Tütün Kontrolu Programı Yayınlandı

  Ulusal Tütün Kontrol Eylem Planı ile ilgili Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Tütün kullanımının, bulaşıcı olmayan hastalıkların en önemli risk faktörlerinden birisi olduğu ifade edilen genelgede, tütün kullanımının azaltılmasıyla birçok hastalığın önüne geçilebildiği kaydedildi.

  Devamı...
 • Sigara, Yeni Hastalıklar Doğuruyor

  Sağlık Enstitüsü Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği çalıştayda konuşan uzmanlar sigaraya konulan 500'ün üzerinde tatlandırıcı ve koku veren kimyasalların yasaklanmasını istedi.Bu maddelerin doktorların bile tanımlayamadığı yeni hastalık türleri ortaya çıkardığını söyleyen uzmanlar özellikle gençlerin kafelerde yaygın olarak içtiği nargilenin zararlarına dikkat çekti.

  Devamı...
 • Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi, "31 Mayıs Tütünsüz Bir Dünya Günü" Özel Sayısı Çıktı!

  Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi (STED), “31 Mayıs Tütünsüz Bir Dünya Günü” özel sayısı yayınlandı.

  Devamı...
 • 31 Mayıs Tütünsüz Bir Dünya Günü

  31 MAYIS TÜTÜNSÜZ BİR DÜNYA GÜNÜNDE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI UYARIYOR:

  Türkiye’nin sigara üretimi, iç pazarda sigara satışı, sigara ihracatı, nargilelik tütün ihracatı hızla artmaktadır.Türkiye tütün kontrolünde başarılı ülkeler arasında ilk sıralarda gösterilirken, önlem alınmazsa tütün kullanımı hızla artacaktır. Türkiye, çokuluslu tütün firmalarının üretim ve dağıtım merkezi olmamalıdır.

  Devamı...
 • Tütün, DNA hasarının en yaygın nedenidir

  Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Dağlı: Sigara, nargile gibi her köşede yasal olarak satılan DNA zararlısına artık göz yumulmamalı.

  Devamı...
 • Sigara Paketlerindeki Uyarı Resimleri Etkisini Kaybetti

  Türkiye, sigara paketlerinde resimli uyarıları uygulama konusunda ön sıralarda. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kriterlerine göre artık kanıksanan resimli sağlık uyarılarının yenilenmesi gerekiyor. Uzmanlar, kullanılan resimli uyarıların 2010 yılından beri yenilenmemesi nedeniyle verilmek istenen mesajların etkisinin kalmadığını belirtiyor.

  Devamı...
 • Yol Güvenliği Sivil Toplum Buluşması

  Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri “Yol Güvenliği Sivil Toplum Buluşması” adıyla İstanbul’da düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

  Devamı...
 • Elektronik Sigaranın Yeni Hedefi Gençler

  Uzmanlar uyardı! Piyasada 8000 değişik tatla satılan elektronik sigarada kullanılan meyve, şeker aromaları; gençlerde nikotin bağımlılığını kolaylaştırıyor

  Devamı...
 • Uzmanlardan elektronik sigara ve nargile uyarısı

  Köşeye sıkışan sigara firmaları, tarihte birçok kez sergiledikleri oyunu yeniden sahneye koymuşlardır. Geleneksel sigaraya göre daha güvenli olduğu iddiasıyla ısıtılmış nikotin ve tütün ürünlerini dünyada piyasaya sunmuşlardır. Bu ürünlere 'riski azaltılmış ürünler' ismini verdiler.

  Devamı...