Haberler

‘Yaşlı Kültürü’ Nargile Gençleri Tehdit Ediyor

Küresel bazda yapılan araştırmalara göre, bundan 10 yıl önce Ortadoğu bölgesinde genellikle yaşlı erkeklerin kullandıkları bir tütün ürünü olan nargile artık dünyanın dört bir tarafındaki gençleri vuruyor.

Nargile 10 yıl önce popülaritesi sönmekte olan bir tütün ürünü iken, günümüzde birçok ülkede gençlerin sigaradan daha yüksek oranda kullandıkları bir tütün ürünü haline geldi. Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, bu artışın ardında 1990’lı yıllarda başlayan aromalandırılmış nargile tütünü imalatının olduğunu söyledi. 


Aroma gençleri cezbediyor


Prof. Dr. Elif Dağlı, aroma katkısının nargile içimini yumuşattığını ve dolayısıyla talebi de artırdığını vurgulayarak “İçimin yumuşamasının yanı sıra tütün kokusunun baskılanması da talebi artıran faktörlerden. Nargilelik tütün endüstriyel bir ürün olarak imal ediliyor. Aromalı nargile tütününün getirdiği en büyük ‘yenilik’ ise çok çeşitte üretilebilir ve kolay yaygınlaşabilir olması, tat çeşitliliği ile gençlere cazip gelmesi, nargile hazırlama sürecini basitleştirmesi” dedi. Haberin devamı için tıklayınız10.01.2015

Diğer Haberler

 • TÜRKİYE’NİN TÜTÜN KONTROL NOTU KIRILDI

  Türkiye 2019’da “düz paket” uygulamasını kabul etmesine rağmen Tütün Kontrolü Ölçeği (TCS) 2019 sıralamasında 17. sırada yer alabildi. Türkiye, 2016 yılında gerçekleştirilen sıralamada 9. sıradaydı.

  Devamı...
 • Düz paket sigara tüketimini ve cazibesini azaltıyor

  Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ve Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Füsun Yıldız’ın; Dünya Kanser Günü vesilesiyle, sigara şirketlerinin sigaraya özendirici ve cezbedici paketler yerine düz paket sigara üretimine geçmesini ve bu sayede sigara tüketiminin ve cazibesinin azaltılacağını açıkladı.

  Devamı...
 • ‘Küresel Erişkin Tütün Araştırması’… Sonuçlar alarm veriyor

  Türkiye’de 2008, 2012 ve 2016 tarihlerinde uygulanan Küresel Erişkin Tütün Araştırması'nın sonuçlarını paylaşan Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Söz konusu araştırma ne yazık ki 2012’den bu yana tütün kontrolünde gerilediğimizi kanıtlıyor." açıklamasını yaptı. İşte araştırmanın sonuçları...

  Devamı...
 • Sigara Paketlerindeki Uyarı Resimleri Etkisini Kaybetti

  Türkiye, sigara paketlerinde resimli uyarıları uygulama konusunda ön sıralarda. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kriterlerine göre artık kanıksanan resimli sağlık uyarılarının yenilenmesi gerekiyor. Uzmanlar, kullanılan resimli uyarıların 2010 yılından beri yenilenmemesi nedeniyle verilmek istenen mesajların etkisinin kalmadığını belirtiyor.

  Devamı...