Haberler

Sigara Paketlerindeki Uyarı Resimleri Etkisini Kaybetti

Türkiye, sigara paketlerinde resimli uyarıları uygulama konusunda ön sıralarda. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kriterlerine göre artık kanıksanan resimli sağlık uyarılarının yenilenmesi gerekiyor. Uzmanlar, kullanılan resimli uyarıların 2010 yılından beri yenilenmemesi nedeniyle verilmek istenen mesajların etkisinin kalmadığını belirtiyor.

Kanada Kanser Derneği, sigara paketi sağlık uyarıları hakkında kapsamlı bir rapor hazırladı. Geçen hafta yayınlanan uluslararası durum raporuna göre dünyada tütün ürünleri paketleri üzerinde resimli sağlık uyarılarına yer verilmesi, bu uyarıların boyutlarının gitgide büyümesi ve düz pakete geçiş yönünde hızlı bir trend oluşmuş durumda. İncelemede yer alan 198 ülkeden 77’sinde 2014 yılı itibarıyla resimli sağlık uyarıları düzenlenmesi bulunuyor. İlk resimli sağlık uyarıları 2001 yılında Kanada’da uygulanmaya başlanmıştı, ancak günümüzde paketlerin arka ve ön yüzlerinde yüzde 85 oranında resimli sağlık uyarılarıyla Tayland ilk sırada yer alıyor. Tayland’ı ön yüzde 75, arka yüzde 90 sağlık uyarıları ile Avustralya izliyor. Avustralya 2012 yılında, sigara şirketlerinin ve markalarının logoları dâhil her türlü tasarım unsurunun kaldırıldığı, tek tip paketler üzerinde sadece resimli sağlık uyarılarının bulunduğu “düz paket” uygulamasına geçti. Türkiye ise paketlerin ön yüzünde yüzde 65 oranında resimli sağlık uyarısı ve arka yüzünde yüzde 65 oranında yazılı sağlık uyarısı ile en iyi uygulama yapan ülkeler sıralamasında yedinci sırada bulunuyor. Haberin devamı için tıklayınız23.12.2014

Diğer Haberler

 • Sigarada düz paket tüketimi azaltır

  Prof. Dr. Elif Dağlı: ‘Sigarada düz paket tüketimi azaltır’

  Sigarada “düz paket” uygulamasına ilişkin dünyada Belçika, Malezya gibi politik olarak taahhütte bulunan ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifiyle Meclis’te kanun görüşmeleri süren ülkeler arasına girdi.

  Devamı...
 • Türk bilim kadınına 8 Mart’ta ‘Üstün Liderlik’ ödülü verildi

  Türk Toraks Derneği’nin kurucularından, Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Amerikan Kanser Derneği tarafından ‘Üstün Liderlik Ödülü’ne layık görüldü. Dağlı, 5 bin kişinin katılımıyla Cape Town’da gerçekleşen törenle ödülünü aldı. Çalışmaları gerçekleştirirken tehditler aldığını, mahkemelere verildiğini ancak doğru bildiğini yapmaktan vazgeçmediğini söyleyen Dağlı, “Bana her zaman 'korkmuyor musun?' diye soruyorlardı, bu kadar yıl içerisinde korku aklıma bile gelmedi” dedi. Tütün karşıtı mücadelede bulunanlar için Nobel ödülüyle eş değer kabul edilen ödül, 3 yılda bir 3 dalda veriliyor. ‘Hayat Boyu Başarı Ödülü’, ‘Üstün Liderlik Ödülü’ ve ‘Genç Araştırmacı Ödülü’ kategorilerinde verilen ödülün ‘Üstün Liderlik Ödülü’nü Türk bilim kadını Prof. Dr. Elif Dağlı aldı.

  Devamı...
 • Yol Güvenliği Sivil Toplum Buluşması

  Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri “Yol Güvenliği Sivil Toplum Buluşması” adıyla İstanbul’da düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

  Devamı...
 • Elektronik Sigaranın Yeni Hedefi Gençler

  Uzmanlar uyardı! Piyasada 8000 değişik tatla satılan elektronik sigarada kullanılan meyve, şeker aromaları; gençlerde nikotin bağımlılığını kolaylaştırıyor

  Devamı...