Haberler

Tütün Karşıtlığı Nobel'i' Türk Profesöre

Yıllardır Türkiye ve uluslararası arenada tütüne karşı mücadele eden çocuk göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı’ya (60), Amerikan Kanser Derneği’nin bu alanda Nobel’i sayılan Luther L. Terry Ödülü verildi. Derneğin üç yılda bir verdiği ödül Prof. Dr. Dağlı’ya önümüzdeki 8 Mart’ta Cape Town’da düzenlenecek bir toplantıda sunulacak.

Prof. Dr. Elif Dağlı, tütün karşıtı çalışmalarına 1985’de görev yaptığı Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Cerrahi Merkezi’nde başladı. Sigara kullanımıyla ilgili ilk araştırmasını da çalıştığı hastanede yaptı.


 


SİGARA KARŞITI MÜCADELEYİ ÜLKEMİZE TAŞIDI


Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 1987’de yardımcı doçent olarak atandı. Bir yıl sonra doçent oldu ve konsolosluk bursuyla İngiltere’ye gitti. Orada çocuk hastalıkları kliniğinde çalışırken sigaraya karşı ne kadar hassas olduklarını, hastanede içiminin yasak olduğuna tanıklık etti. İngiltere’de sigaraya karşı verilen mücadeleyi Türkiye’ye taşıdı.


 


 


Prof. Dr. Dağlı, Türk Toraks Derneği’nin ilk kurucuları arasında yer alıyor. Prof. Dr. Dağlı, 2011’de Uluslararası Tüberküloz ve Akciğer Hastalıkları Savaşım Derneği’nin onursal üyeliğine de seçildi. Prof. Dr. Dağlı, geçtiğimiz nisanda da Türk Toraks Derneği Y. İzzettin Barış Hizmet Ödülü almıştı. Haberin devamı için tıklayınız14.12.2017

Diğer Haberler

 • TÜRKİYE’NİN TÜTÜN KONTROL NOTU KIRILDI

  Türkiye 2019’da “düz paket” uygulamasını kabul etmesine rağmen Tütün Kontrolü Ölçeği (TCS) 2019 sıralamasında 17. sırada yer alabildi. Türkiye, 2016 yılında gerçekleştirilen sıralamada 9. sıradaydı.

  Devamı...
 • Düz paket sigara tüketimini ve cazibesini azaltıyor

  Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ve Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Füsun Yıldız’ın; Dünya Kanser Günü vesilesiyle, sigara şirketlerinin sigaraya özendirici ve cezbedici paketler yerine düz paket sigara üretimine geçmesini ve bu sayede sigara tüketiminin ve cazibesinin azaltılacağını açıkladı.

  Devamı...
 • ‘Küresel Erişkin Tütün Araştırması’… Sonuçlar alarm veriyor

  Türkiye’de 2008, 2012 ve 2016 tarihlerinde uygulanan Küresel Erişkin Tütün Araştırması'nın sonuçlarını paylaşan Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Söz konusu araştırma ne yazık ki 2012’den bu yana tütün kontrolünde gerilediğimizi kanıtlıyor." açıklamasını yaptı. İşte araştırmanın sonuçları...

  Devamı...
 • Sigara Paketlerindeki Uyarı Resimleri Etkisini Kaybetti

  Türkiye, sigara paketlerinde resimli uyarıları uygulama konusunda ön sıralarda. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kriterlerine göre artık kanıksanan resimli sağlık uyarılarının yenilenmesi gerekiyor. Uzmanlar, kullanılan resimli uyarıların 2010 yılından beri yenilenmemesi nedeniyle verilmek istenen mesajların etkisinin kalmadığını belirtiyor.

  Devamı...