Haberler

Torba yasadan çıkarılan “ısıtılmış tütün” ürünlerinin yerine düz paketin girmesini talep ediyoruz.

31 Ekim 2017’de Istanbul Tabip Odasında yapılan basın toplantısında torba yasadan çıkarıldığı ilan edilen ısıtılmış tütün ürünleri konusunda uyarılar yapıldı.

31 Ekim 2017’de Istanbul Tabip Odasında yapılan basın toplantısında torba yasadan çıkarıldığı ilan edilen ısıtılmış tütün ürünleri konusunda uyarılar yapıldı.


İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr Samet Mengüç, TBMM’e 27.9.2017 tarihinde sunulan torba yasa tasarısının 68-71. maddelerinin tütün piyasası ve ürünlerine ilişkin, toplum sağlığını tehdit eden maddelerinin çıkarılmasının önemine değindi. “Tasarı, sigara ve diğer tütün mamülleri kategorisine girmeyen yeni tütün mamüllerinin üretimine, ithalatına, satışına asgari miktar belirtilerek izin vermekteydi. Halbuki, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 58. Maddesi, devleti gençleri bağımlılıklardan korumakla yükümlü kılmıştır. Tütün Kontrolu Çerçeve Sözleşmesi 5.2 inci maddesi ise devletin sadece tütün değil nikotin bağımlılığı ile de mücadele etmesini açıkça talep etmektedir. Bu maddenin tasarıdan çıkarılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz ancak ülkemizde hızla artan tütün kullanımını engellemek için yeterli olmadığını biliyoruz.” dedi.


İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr Samet Mengüç Sağlıklı yaşamak birincil insan hakkıdır. Tütünün zarar verici sağlık etkilerine karşı halkı korumak devletin öncelikli görevidir. Yeni tütün ürünlerini kısıtlamak yeterli değildir. Uzun zamandır yasalaşacağı sözü verilen sigaralarda tek tip düz paket uygulamasının torba yasaya alınmasını talep ediyoruz. Bu konuda izlemimizi sürdüreceğiz” dedi.


 


Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolu Çalışma Grubu Üyesi  Dr Pınar Bostan “ Sigara endüstrisi 1954 yılından beri ürünlerinin hastalık yapmadığını iddia etmişlerdir. Paketlere “sigara öldürürür” ibaresi yazılıncaya kadar bütün dünyada milyonlarca kişi endüstri tarafından kandırılmış ve ölmüştür. Endüstri, filtreli sigara, light sigara, aldatmalarıyla da bir süre daha oyunu sürdürmüştür. Köşeye kısılan endüstri bu sefer yeni ürünler ile karşımıza çıkmıştır. İçinde nikotin olan hiç bir ürün güvenli olamaz. Sadecenikotin de akciğer hasarı, anfizem ve kanser yapar. Yeni ürün istemiyoruz , eskilerinin de tüketiminin azaltılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve var olan yasaların uygulanmasını ivedilikle talep ediyoruz . Akciğer sadece oksijen almak için vardır.“ dedi.


 


Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof Dr Elif Dağlı  “ Türkiye sigara pazarlayan büyük firmaların “yeni ürünler” için proje alanı olarak seçilmişti. Kuzey Kıbrıs Ercan havaalanında bu ürünlerin devasa sergi alanları, satış promosyonları, yolculara 2017 sonuna kadar Türkiye’de olacaklarını vadetmeleri zaten Kıbrıs’ın tramplen olarak kullanıldığını gösteriyordu. Üstelik 2021 yılı öngörülerinde Türkiye, Japonya’dan sonraki ikinci “yeni ürün” cenneti olarak gösteriliyordu. Kendilerinden o kadar eminlerdi ki, Türkiye’de yeni ürünleri kullanacakların oranını bile veriyorlardı. Torba yasadan bu maddenin çıkarılması tütün endüstrisinin bütün planlarını bozdu, uluslararası tütün kontrolu uzmanları tarafından takdirle karşılandı. Bir çok komşu ülke halk sağlığı çalışanları aynı şekilde kararlılıkla direneceklerini belirttiler.” dedi ve “Ancak torba yasadaki değişiklik  Türkiye’de gençler arasında giderek artan sigara, nargile ve elektronik sigara kullanımını durdurmaz. Hızla artan salgını durdurmak için ticari nargile sunumunun yasaklanması, sigarada düz paket uygulanması, paketler üzerinde uyarı resimlerinin çarpıcı olması ve altı ayda bir değişmesi, sigara firmalarına ödenen teşviklerin kaldırılması, Tütün Kontrolu Çerçeve Sözleşmesi madde 5.3 ‘ün yasalaşması gerekmektedir. Torba yasadan çıkan maddenin yerine bu önemli maddelerin yerleştirilmesi talebimizdir.” diye ekledi31.10.2017

Diğer Haberler

 • TÜRKİYE’NİN TÜTÜN KONTROL NOTU KIRILDI

  Türkiye 2019’da “düz paket” uygulamasını kabul etmesine rağmen Tütün Kontrolü Ölçeği (TCS) 2019 sıralamasında 17. sırada yer alabildi. Türkiye, 2016 yılında gerçekleştirilen sıralamada 9. sıradaydı.

  Devamı...
 • Düz paket sigara tüketimini ve cazibesini azaltıyor

  Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ve Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Füsun Yıldız’ın; Dünya Kanser Günü vesilesiyle, sigara şirketlerinin sigaraya özendirici ve cezbedici paketler yerine düz paket sigara üretimine geçmesini ve bu sayede sigara tüketiminin ve cazibesinin azaltılacağını açıkladı.

  Devamı...
 • ‘Küresel Erişkin Tütün Araştırması’… Sonuçlar alarm veriyor

  Türkiye’de 2008, 2012 ve 2016 tarihlerinde uygulanan Küresel Erişkin Tütün Araştırması'nın sonuçlarını paylaşan Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Söz konusu araştırma ne yazık ki 2012’den bu yana tütün kontrolünde gerilediğimizi kanıtlıyor." açıklamasını yaptı. İşte araştırmanın sonuçları...

  Devamı...
 • Sigara Paketlerindeki Uyarı Resimleri Etkisini Kaybetti

  Türkiye, sigara paketlerinde resimli uyarıları uygulama konusunda ön sıralarda. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kriterlerine göre artık kanıksanan resimli sağlık uyarılarının yenilenmesi gerekiyor. Uzmanlar, kullanılan resimli uyarıların 2010 yılından beri yenilenmemesi nedeniyle verilmek istenen mesajların etkisinin kalmadığını belirtiyor.

  Devamı...