Haberler

Uzmanlardan elektronik sigara ve nargile uyarısı

Köşeye sıkışan sigara firmaları, tarihte birçok kez sergiledikleri oyunu yeniden sahneye koymuşlardır. Geleneksel sigaraya göre daha güvenli olduğu iddiasıyla ısıtılmış nikotin ve tütün ürünlerini dünyada piyasaya sunmuşlardır. Bu ürünlere 'riski azaltılmış ürünler' ismini verdiler.


Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, kullanım sıklığı artan elektronik sigaranın sağlık açısından ciddi bir risk faktörü olduğunu belirterek, deneysel çalışmaların elektronik sigara dumanına maruz kalan farelerde akciğer hasarı oluştuğunu gösterdiğini bildirdi.


Dağlı, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, geleneksel sigara, elektronik sigara, nargile, yeni nesil ısıtılmış tütün ve nikotin ürünlerinin tümünün sağlığa zararlı olduğunu vurguladı.


Nikotin ve tütün içeren hiçbir ürünün sağlıklı olamayacağının altını çizen Dağlı, bunun son yıllarda kullanım sıklığı artan elektronik sigara için de geçerli olduğunu bildirdi.


Dağlı, şunları kaydetti:


"Elektronik sigaranın ülkemizde yasal satışı bulunmamasına rağmen internetten temini mümkün olmaktadır. Birçok ürün sosyal medya aracılığıyla pazarlanmakta, evde üretim tarifleri paylaşılmaktadır. Sosyal medya çalışmaları yasa dışı elektronik sigara üretimi ve satışlarının arttığını göstermektedir.


Elektronik sigara, sıvı nikotinin pil tarafından ısıtılarak buharlaşmasını sağlayan bir cihazdır. Kullanıcılar cihaz ucundan çıkan buharı solurlar. Elektronik sigara içinde su, nikotin, propilen glikol, gliserol, tatlandırıcılar ve aromalar bulunmaktadır. Deneysel çalışmalar elektronik sigara dumanına maruz kalan farelerde akciğer hasarı oluştuğunu göstermiştir."


"Yanmayan, ısıtılan tütün ürünleri aldatmacası"


Elektronik sigara için yürütülen çalışmaları "aldatmaca" olarak yorumlayan Dağlı, "Köşeye sıkışan sigara firmaları, tarihte birçok kez sergiledikleri oyunu yeniden sahneye koymuşlardır. Geleneksel sigaraya göre daha güvenli olduğu iddiasıyla ısıtılmış nikotin ve tütün ürünlerini dünyada piyasaya sunmuşlardır. Bu ürünlere 'riski azaltılmış ürünler' ismini verdiler." ifadelerini kullandı.


Dağlı, endüstrinin bazı ülkelerde bu yeni ürünlerin tütün kontrolü yasalarından muaf olması için pazarlığa giriştiğini aktararak, "Nikotin ve tütün içeren hiçbir ürün sağlıklı olmaz. Tütünden elde edilen bir ürünün, tütün kontrolünden muaf olması da söz konusu olamaz" uyarısında bulundu.


Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek de, nikotine bağlı oluşan gen mutasyonlarının kansere yol açtığının altını çizdi.


Nikotinin, tütün içindeki maddeler bulunmadan, tek başına kanserojen olduğuna dikkati çeken Elbek, bunun dünya üzerinde bilinen en fazla bağımlılık yapıcı maddelerden sayıldığını ifade etti.


"Nargile kullananlarda mikrobik hastalık riski yüksek"


Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Füsun Yıldız ise, nargile kullanımında artış olduğuna dikkati çekerek, bu ürünün karbonmonoksit, nitrozamin içerdiğini bildirdi.


Nargile içenlerde akciğer, yemek borusu, mide ve mesane kanseri, KOAH, kalp-damar hastalıkları, reflü görüldüğünü aktaran Yıldız, ortak şişe ve ağızlık kullananlarda uçuk, verem, sarılık gibi mikrobik hastalık riskinin arttığı uyarısında bulundu. Haberin devamı için tıklayınız
14.02.2017

Diğer Haberler

 • TÜRKİYE’NİN TÜTÜN KONTROL NOTU KIRILDI

  Türkiye 2019’da “düz paket” uygulamasını kabul etmesine rağmen Tütün Kontrolü Ölçeği (TCS) 2019 sıralamasında 17. sırada yer alabildi. Türkiye, 2016 yılında gerçekleştirilen sıralamada 9. sıradaydı.

  Devamı...
 • Düz paket sigara tüketimini ve cazibesini azaltıyor

  Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ve Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Füsun Yıldız’ın; Dünya Kanser Günü vesilesiyle, sigara şirketlerinin sigaraya özendirici ve cezbedici paketler yerine düz paket sigara üretimine geçmesini ve bu sayede sigara tüketiminin ve cazibesinin azaltılacağını açıkladı.

  Devamı...
 • ‘Küresel Erişkin Tütün Araştırması’… Sonuçlar alarm veriyor

  Türkiye’de 2008, 2012 ve 2016 tarihlerinde uygulanan Küresel Erişkin Tütün Araştırması'nın sonuçlarını paylaşan Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Söz konusu araştırma ne yazık ki 2012’den bu yana tütün kontrolünde gerilediğimizi kanıtlıyor." açıklamasını yaptı. İşte araştırmanın sonuçları...

  Devamı...
 • Sigara Paketlerindeki Uyarı Resimleri Etkisini Kaybetti

  Türkiye, sigara paketlerinde resimli uyarıları uygulama konusunda ön sıralarda. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kriterlerine göre artık kanıksanan resimli sağlık uyarılarının yenilenmesi gerekiyor. Uzmanlar, kullanılan resimli uyarıların 2010 yılından beri yenilenmemesi nedeniyle verilmek istenen mesajların etkisinin kalmadığını belirtiyor.

  Devamı...