Haberler

Düz paket sigara tüketimini ve cazibesini azaltıyor

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ve Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Füsun Yıldız’ın; Dünya Kanser Günü vesilesiyle, sigara şirketlerinin sigaraya özendirici ve cezbedici paketler yerine düz paket sigara üretimine geçmesini ve bu sayede sigara tüketiminin ve cazibesinin azaltılacağını açıkladı.

AKCİĞER KANSERLERİNİN % 87’Sİ, TOPLAM KANSERLERİN %30’U TÜTÜN KULLANIMINA BAĞLIDIR.


Sigara şirketleri paketleri özel renk ve logolarıyla birer reklam ve tanıtım aracı olarak kullanmaktadır. Kanser yapıcı ürünler cazip renkli paketlerde satılmamalıdır. Kanser yapıcı bu ürünlerin yanıltıcı ve aldatıcı görüntüler taşımaması gerekmektedir. Sigara paketlerinin görsel tanıtım unsurları kaldırılarak tek tip paket haline dönüştürülmesi ürünün cazibesini ve tüketimini azaltmaktadır.


FRANSA SİGARADA DÜZ PAKETE GEÇEN DÖRDÜNCÜ  ÜLKE OLDU


Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Avustralya’nın Aralık 2012 tarihinde sadece resimli sağlık uyarılarının bulunduğu ‘düz paket’ uygulamasına geçtiğini belirterek “Avustralya’yı takiben İrlanda ve İngiltere düz paket uygulamasını kanunlaştırmıştır. Geçtiğimiz hafta içinde Fransa Anayasa Mahkemesi düz paket uygulamasını onaylamıştır. Fransa, dünyada paketlerini reklam unsurlarından arındıran dördüncü ülke olarak tarihe geçmiştir. İsveç, Norveç, Finlandiya, Yeni Zelanda, Singapur  hazırlık aşamasındadır” dedi. Haberin devamı için tıklayınız8.02.2016

Diğer Haberler

 • ‘Küresel Erişkin Tütün Araştırması’… Sonuçlar alarm veriyor

  Türkiye’de 2008, 2012 ve 2016 tarihlerinde uygulanan Küresel Erişkin Tütün Araştırması'nın sonuçlarını paylaşan Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Söz konusu araştırma ne yazık ki 2012’den bu yana tütün kontrolünde gerilediğimizi kanıtlıyor." açıklamasını yaptı. İşte araştırmanın sonuçları...

  Devamı...
 • Elektronik sigara ölümcül sağlık sorunlarına yol açar.

  Elektronik sigaranın sağlığa zararlarının tartışmasız olduğunu vurgulayan Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, elektronik sigaranın ölümcül sağlık sorunlarına yol açtığını ve bu nedenle yasal satışına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

  Devamı...
 • Sigara Paketlerindeki Uyarı Resimleri Etkisini Kaybetti

  Türkiye, sigara paketlerinde resimli uyarıları uygulama konusunda ön sıralarda. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kriterlerine göre artık kanıksanan resimli sağlık uyarılarının yenilenmesi gerekiyor. Uzmanlar, kullanılan resimli uyarıların 2010 yılından beri yenilenmemesi nedeniyle verilmek istenen mesajların etkisinin kalmadığını belirtiyor.

  Devamı...
 • Yol Güvenliği Sivil Toplum Buluşması

  Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri “Yol Güvenliği Sivil Toplum Buluşması” adıyla İstanbul’da düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

  Devamı...